Grafika na stronie, a zarazem cała warstwa wizualna witryny internetowej to coś co może „zrobić różnicę”. Zwróć uwagę, że dobrze przemyślana struktura strony, odpowiednio umiejscowione „CTA” może spowodować, że przeglądający stronę wykona konkretną akcję (wyśle zapytanie, dokona zakupu, czy też wypełni formularz), z drugiej strony odpowiednio zoptymalizowane grafiki na stronie to ważny aspekt pozycjonowania strony internetowej.

Rozmiar (waga) grafik

Optymalizacja grafik wpływa bezpośrednio na szybkość ładowania się strony – to bezsprzeczny fakt. Grafiki użyte na stronie powinny być skompresowane. Przykładowo w programie Photoshop mamy funkcję „Zapisz dla Internetu i urządzeń”, dzięki której redukujemy wagę plików, nie tracąc zbyt wiele na jakości grafik. Unikaj dużych i ciężkich grafik!

Alt – opis alternatywny

Roboty indeksujące stronę internetową widzą grafiki w takiej formie:

<img src=”adres” alt=”Opis alternatywny” title=”Tekst pomocniczy”>

Jeśli nie zadbamy o atrybuty ALT to nasza grafika będzie nic niewartą kolejną linią kodu. To właśnie uzupełniając „ALT” sygnalizujemy robotom, że dana grafika to „Czerwone buty na obcasie” lub „Domowej roboty malinowy sok na grypę”. Jest to także idealne miejsce do umieszczenia słowa/słów kluczowych. Oczywiście podpisywanie wszystkich grafik w stylu: „buty, sklep buty, sklep z obuwiem, buty dla dziecka” przyniesie więcej szkód niż pożytku! Pamiętaj by umieszczać słowa kluczowe naturalnie i adekwatnie do użytej grafiki.

Title – tytuł grafiki (tekst pomocniczy)

Jeśli użytą grafikę można byłoby porównać do korony, atrybut „ALT” do diamentu w koronie, to atrybut „TITLE” odpowiada za to, że korona błyszczy! To dzięki „TITLE” po najechaniu kursorem na grafikę użytkownik widzi „dymek” z opisem, a wyszukiwarka może wyświetlać grafikę pod konkretną frazą, która została dodana w „TITLE”.

Nazwa pliku

Kończąc wpis na temat optymalizacji grafik na stronie internetowej nie sposób nie wspomnieć o poprawnym nazewnictwie tworzonych/zamieszczanych plików graficznych na stronie. Zamiast dodawać pliki w stylu: a12.jpg, 123.png czy s90.jpg zdecydowanie warto tworzyć nazwy odpowiadające zawartości grafiki, przykładowo: czerwone-buty.jpg czy garaz-blaszany.png. Oczywiście nazwy nie powinny zawierać znaków polskich i znaków specjalnych (@#$% itd.), a w miejsce spacji należy wstawić myślniki „-„.

Odpowiednio i poprawnie zoptymalizowane grafiki na stronie internetowej zapewnią szybsze ładowanie witryny, a także ruch z wyszukiwarki internetowej dzięki wyższym pozycjom naszych grafik w wyszukiwarce (Google > grafika).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości na temat optymalizacji grafiki na stronie internetowej to zapraszamy do kontaktu z nami poprzez biuro@net-factory.pl