Stało się Google zamyka kolejną usługę, tym razem padło na narzędzie do skracania linków, czyli bardzo popularny „goo.gl”. Od 13 kwietnia 2018 roku nowi użytkownicy Google nie mogą już korzystać z goo.gl, ponieważ usługa została im wyłączona, natomiast obecni użytkownicy mogą jeszcze korzystać z goo.gl przez rok i całkowita dezaktywacja usługi ma nastąpić 30 marca 2019 roku.

Planowane zamknięcie usługi jest związane z przygotowywanym od dawna rewolucyjnym narzędziem jakim będzie Firebase Dynamic Links, jest to narzędzie pozwalające na „przygotowanie linku”, który będzie prowadził do różnych miejsc w aplikacjach czy też stron, a wszystko w zależności od tego na jakim urządzeniu będzie otwierany.

Niestety stworzenie takiego linku z pewnością będzie trwało dłużej niż to było do tej pory na goo.gl. O nadchodzących zmianach możesz poczytać również tutaj.

Co w zamian za goo.gl?

Wyjścia są dwa: trzeba przerzucić się na równie dobry zewnętrzny serwis: bit.ly albo zbudować skracacz linków oparty o własny adres internetowy, ale o tym pojawi się już niebawem osobny wpis na jednym z naszych pozostałych blogów!