Google zamyka kolejną usługę goo.gl

Stało się Google zamyka kolejną usługę, tym razem padło na narzędzie do skracania linków, czyli bardzo popularny “goo.gl”. Od 13 kwietnia 2018 roku nowi użytkownicy Google nie mogą już korzystać z goo.gl, ponieważ usługa została im wyłączona, natomiast obecni użytkownicy mogą jeszcze korzystać z goo.gl przez rok i całkowita dezaktywacja usługi ma nastąpić 30 marca 2019 roku.

Planowane zamknięcie usługi jest związane z przygotowywanym od dawna rewolucyjnym narzędziem jakim będzie Firebase Dynamic Links, jest to narzędzie pozwalające na “przygotowanie linku”, który będzie prowadził do różnych miejsc w aplikacjach czy też stron, a wszystko w zależności od tego na jakim urządzeniu będzie otwierany.

Niestety stworzenie takiego linku z pewnością będzie trwało dłużej niż to było do tej pory na goo.gl. O nadchodzących zmianach możesz poczytać również tutaj.

Co w zamian za goo.gl?

Wyjścia są dwa: trzeba przerzucić się na równie dobry zewnętrzny serwis: bit.ly albo zbudować skracacz linków oparty o własny adres internetowy, ale o tym pojawi się już niebawem osobny wpis na jednym z naszych pozostałych blogów!