W ostatnich kilku latach wykonaliśmy i oddaliśmy do użytku wiele stron internetowych dla różnych typów placówek oświatowych (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie).

Śmiało możemy powiedzieć, że znamy „branżę”. Dokładnie wiemy jakie problemy pojawią się na drodze w trakcie realizacji projektu i jak sobie z nimi poradzić.

Aktualnie pracujemy nad odświeżeniem strony internetowej dla Zespołu Szkół w Tymbarku. Efekty prac będzie można zobaczyć już niebawem, prawdopodobnie z początkiem lutego. O czym zresztą będziemy informować na blogu i na naszym profilu na Facebooku (gdzie przekroczyliśmy 1000 polubień!).

Zacznijmy od początku.

Jakie problemy mają placówki oświatowe ze swoimi stronami?

  1. Hosting i domeny – czasami ciężko ustalić na jakim serwerze znajduje się strona, jakie parametry ma konto hostingowe, jak dostać się do FTP, w jakim serwisie jest opłacana domena, czy na serwerze znajdują się jeszcze inne strony i ważne pliki.
  2. Skrzynki pocztowe – w większości szkoły korzystają z darmowych kont pocztowych, które dawno temu ktoś założył.
  3. Responsywność – jeśli strona szkoły, przedszkola była wykonana dobrych kilka lat temu, to nie ma takiej siły, żeby potrafiła dostosowywać się do urządzeń mobilnych.
  4. CMS – szkoły prowadzone są dosyć często na różnych egzotycznych systemach, nieaktualizowanych i bardzo zaniedbanych od strony zaplecza.
  5. Certyfikat SSL – strony nie posiadają szyfrowanego połączenia.

To tylko kilka problemów jakie możemy napotkać na drodze w czasie realizowania projektu. Odkładanie „porządków” na później niestety tylko spotęguje problemy w przyszłości.

Jak wygląda typowa realizacja strony internetowej dla przedszkola, szkoły? Czyli co możemy zrobić?

Po pierwsze uporządkujemy wszystkie wasze sprawy związane z hostingiem i domenami. Jeśli przepłacacie hosting np. opłacacie 640 zł na rok i macie 5 Gb transferu na miesiąc to coś jest nie tak. Zajmiemy się tym, doradzimy i pomożemy w wyborze hostingu, a potem co roku będziemy pilnować i informować o nadchodzących płatnościach z tytułu serwera i domen.

Po drugie, stworzymy szkolne archiwum i umieścimy je w subdomenie szkoły np. www.archiwum.stronaszkoły.pl, może za 5 lat ktoś z sentymentem zobaczy starą archiwalną szkolną stronę sprzed 10/15 lat? Archiwum można udostępnić publicznie lub zablokować dostęp hasłem. Przykładowa strona archiwalna „Przedszkola w Szczawnicy” znajduje się pod adresem: http://www.przedszkole.szczawnica.pl/archiwum/

Po trzecie wykonamy migrację treści ze starej strony na nową. Czasami wystarczy wykonać eksport-import, ale było i tak, gdzie ręcznie przenieśliśmy ponad 1500 pozycji szkolnych aktualności z galeriami zdjęć. Damy radę!

W następnej kolejności uporządkujemy i opracujemy nową strukturę strony. Treść i podstrony możemy podzielić na:

a) podstrony statyczne, np. „Historia szkoły”, „Patron”, „Kadra”, „Baza dydaktyczna”, „Sukcesy”, „Samorząd uczniowski”, „Instytucje współpracujące”, „Dane kontaktowe”

b) podstrony statyczno-archiwalne: „Internat”, „Biblioteka”, „ODiDZ”, „Strzelec”, „Szkoła promująca bezpieczeństwo” itd. czyli mówiąc krótko: ważne projekty w których szkoła bierze udział; na początku podstrony prezentujemy informacje ogólne związane z projektem, a potem możemy pokazać aktualności i wydarzenia w projekcie. Zobacz podstronę online – tutaj.

Możemy wdrożyć moduł „Kroniki szkolnej” za pomocą której będzie można „katalogować” ważniejsze wydarzenia w specjalnych podstronach kroniki:

Jesteśmy w stanie przygotować widget „Komunikaty” (możecie nazwać go dowolnie: Informacje, Ogłoszenia Dyrekcji itd.), ale dzięki niemu na stronie głównej lub na każdej podstronie pojawi się widget z krótkimi komunikatami:

Jeśli zajdzie taka potrzeba wykonamy specjalne, zablokowane hasłem „Strefy Dostępu” dla nauczycieli/uczniów, gdzie po zalogowaniu będą materiały dydaktyczne czy też różne pliki do pobrania:

Inne dodatki i funkcjonalności, które ustalimy na spotkaniu lub w czasie rozmów telefonicznych.

Zobacz jak wyglądają wybrane strony główne wykonanych przez nas stron

Kilka zrealizowanych, wybranych projektów z 2018 roku

Zapraszamy do kontaktu z nami

Jeśli macie jakieś pytania wątpliwości albo po prostu chcecie zlecić nam odświeżenie/wykonanie nowej strony internetowej dla Waszej placówki oświatowej to zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń pod numer (+48) 530 530 561 lub napisz wiadomość na biuro@net-factory.pl – ustalimy szczegóły, warunki współpracy i zajmiemy się Wami kompleksowo.