Weszła w życie podwyżka za korzystanie z Google Maps!

Trzy miesiące temu Google informowało o zmianach jakie mają zostać wprowadzone w usłudze Google Maps, która bardzo często wykorzystywana jest do oznaczania miejsc na mapach (np. geotagowanie siedziby firmy na mapie) czy pokazywania tras przejazdu/przemarszu (np. jak dojechać do firmy). Zmiany, które kilka dni temu zostały wprowadzone dotyczą API oraz naliczania opłat za korzystanie z usługi Google Maps. Obejmują przede wszystkim:

  • wprowadzenie regularnych miesięcznych płatności
  • znaczną podwyżkę cen za Google Maps (podwyżka wywołała falę oburzenia wśród developerów, link do dyskusji tutaj oraz tutaj
  • obowiązkowe podpięcie karty kredytowej do konta Google, tak aby w razie przekroczenia limitu (darmowe 200$ na miesiąc) generować na karcie stosowne obciążenie
  • każda aplikacja korzystająca z Google Maps musi mieć indywidualny klucz – w przeciwnym wypadku mapa zostanie opatrzona znakiem wodnym “for development purposes only”

Jeśli Twoja aplikacja mieści się w darmowym przedziale cenowym (miesięcznie masz do wykorzystania 200$) to wystarczy podpiąć kartę kredytową do konta Google i wszystko będzie nadal działać poprawnie, a na karcie nie będzie żadnych dodatkowych obciążeń. Jeśli jednak koszt usług Google Maps znacząco przekracza budżet to warto pomyśleć nad wykorzystaniem alternatywnego rozwiązania jakim jest przykładowo “Open Street Map”.

Na wykonywanej przez nas stronie www.ikonakamura.com wdrożyliśmy moduł pozwalający na dodawanie nowych klubów na mapie Polski z poziomu panelu administracyjnego. Zleceniodawca zrezygnował z korzystania z Google Maps na rzecz otwartego rozwiązania Open Street Map.

OpenStreetMap (OSM) – projekt społeczności internetowej mający na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej. Jest ona edytowalna przez zarejestrowanych użytkowników. Stworzenie i rozwój OSM było motywowane ograniczeniami w dostępności i wykorzystywaniu map oraz pojawieniem się niedrogich przenośnych urządzeniach do nawigacji satelitarnej.

źródło: wikipedia

Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości to napisz do nas na biuro@net-factory.pl.